Zakładanie ogrodów Białystok – cztery żywioły w ogrodzie

Zakładanie ogrodów Białystok – Cztery żywioły w ogrodzie

Woda, ziemia, ogień i powietrze – cztery żywioły, które rządzą światem. Do nich również odnosimy projektowanie ogrodówBiałystok, Warszawa czy też zupełnie inny rejon świata w każdym ogrodzie są one obecne i regulują jego istnienie. Dobry architekt krajobrazu wie jak je okiełznać, albo przynajmniej próbuje zrobić to jak najlepiej. Poniżej przedstawimy kilka mniej lub bardziej popularnych rozwiązań na zakładanie ogrodów Białystok, znajdujących się w naszej ofercie.

Może potrzebujesz pomocy w urządzaniu ogrodu? Przeczytaj informacje < projektowanie ogrodów Białystok > lub <kliknij tutaj> i wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Ziemia

Ciekawym wyzwaniem dla architekta jest różnorodne ukształtowanie terenu na działce. Urozmaica przestrzeń i pozwala stworzyć dodatkowe punkty widokowe w naszym ogrodzie. Różnica wysokości stwarza potrzebę realizacji np. murków oporowych, które możemy zaaranżować z wielu dostępnych materiałów. Takie elementy w naturalny sposób dzielą ogród na osobne wnętrza, co warto wykorzystać i umiejętnie wpisać w projekt ogrodu.

Na skarpach lub sztuczne ukształtowanych wyspach możemy stworzyć skalne lub kwiatowe rabaty. Zagłębienia dają nam możliwość budowy niecek wodnych i ogrodów deszczowych.

Poniżej przykład naszego projektu ogrodu w Białymstoku z ciekawym elementem tzw. “suchym strumieniem” wzorowanym na organicznych kształtach obserwowanych w naturalnym krajobrazie.

Już niedługo przedstawimy efekty realizacji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na naszą stronę na facebook’u <kliknij tutaj>.

Woda

Woda ożywia przestrzeń. Zwabia małe zwierzęta i owady oraz poprawia lokalny mikroklimat. Ochładza nas w upalny dzień a siedząc w pobliżu obiektu wodnego możemy wypoczywać słuchając spokojnego szemrania strumieni i kaskad. W ogrodzie znajdziemy mnóstwo sposobów dotyczących urządzania wody w ogrodzie.

Pierwszym z nich są oczka wodne – szczególnie popularne wśród amatorów ogrodnictwa. Niewielkich rozmiarów obiekt wodny najczęściej jest kształtowany w taki sposób, aby przypominał naturalny zbiornik. Umożliwia on hodowanie ciekawych roślin wodnych czy ryb. Zachowanie go w dobrej kondycji zajmuje sporo czasu, jednak pozwala nam cieszyć się namiastką natury w naszym ogrodzie.

Gdy nie mamy zbyt dużo miejsca na zakładanie oczka wodnego, lub z jakiś powodów wolimy bardziej kompaktowe wyjście możemy zdecydować się na założenie niewielkiego ogrodu wodnego w misie lub donicy. Taki zbiornik sprawdzi się również na tarasie czy balkonie i możemy go łatwo przestawić i modyfikować.

Kaskady i fontanny są popularne w przestrzeni miejskiej ale z powodzeniem możemy je zastosować w aranżacji ogrodu. Fontanna może występować w dwóch odsłonach – arabskiej i europejskiej, które różnią się sposobem przemieszczania wody. Fontanna arabska przypomina kaskadę, ponieważ woda ścieka po elementach konstrukcji. Zarówno kaskady jaki i fontanny mogą być urozmaicone i przybierać rzeźbiarskie formy.

Kolejnym ciekawy przykładem są ściany wodne. Jest to rodzaj kaskady, w której woda spływa po pionowej ścianie. Jest to dość nietypowe rozwiązanie, jednak świetnie wygląda nawet w małym ogrodzie. Takie elementy możemy zastosować również w pomieszczeniu.

Baseny i stawy kąpielowe są obiektami wodnymi wielkopowierzchniowymi. Stawy kąpielowe to strefowe obiekty wodne różniące się charakterem od basenów, jednak stworzone są również w celu rekreacyjnym. Pełnią one jednocześnie dwie funkcje : kąpieliska i oczka wodnego. Oczyszczanie wody w zbiorniku zapewniają naturalne filtry (tzw. złoża bagienne) wspomagane przez roślinność. Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia struktura obiektu. Tego rodzaju zbiorniki wodne pozwalają się cieszyć wypoczynkiem w otoczeniu natury. Poniżej przedstawiamy przykład zrealizowanego przez nas obiektu kąpielowego.

Ogień

Nasza oferta na zakładanie ogrodów Białystok również uwzględnia ten żywioł. Ogień kojarzy się z ciepłem, światłem. Jesienią i zimą wykorzystujemy go do ogrzewania, kojarzy nam się z zimowymi wyprawami i ogniskiem w lesie. To właśnie przy ognisku lubimy spotykać się także w wiosenne wieczory i letnie noce. Kiedy przychodzi sezon na grillowanie w sklepach pojawiają się urządzenia ogrodowe przenośne i jednorazowe, które z łatwością możemy wykorzystać i zorganizować ogrodową imprezę.

Dlaczego nie pomyśleć nieco bardziej tradycyjnie? Współczesne paleniska mogą przybierać różne formy i być wykonane z wielu materiałów dlatego z powodzeniem dopasują się do każdego ogrodu, będąc jego ozdobą. Dobrą alternatywą dla sklepowego sprzętu jest zorganizowanie miejsca, w którym wspólnie zasiądziemy wokół ogniska.

Jeśli palenisko nas nie zadowala i chcielibyśmy wielofunkcyjny obiekt zastanówmy się czy nie warto (zamiast wybierać gotowych produktów) zbudować ogrodowy grill samemu. Dzięki temu dopasujemy jego wielkość oraz wygląd do naszych potrzeb. Możemy urządzić przy nim wędzarnie, zorganizować piec chlebowy lub zewnętrzną kuchnię.

Powietrze

W ogrodzie często gości wiatr. Jego powiew porusza, dodaje dynamiki naszemu ogrodowi. Dzięki niemu pojawia się również dźwięk. Do wyboru mamy wiele instrumentów grających. Dzwonki zawieszone w altanie czy na werandzie, wydające dźwięki o szerokiej gamie stworzą harmonijną melodię. Ciekawym i nietypowym instrumentem jest również harfa eolska – wykorzystywana do budowy np. rzeźb w przestrzeni miejskiej. Jej konstrukcja jest dość prosta i możemy się pokusić na wykonanie takiego sprzętu własnoręcznie.

Wiatr porusza również wiatraki. Oprócz znanych „kogucików” pokazujących nam kierunek wiatru, na rynku dostępne są także efektowne rzeźby wiatrowe. Taka biżuteria ogrodowa zadziwia kształtami i tworzy magiczne iluzje.

Wśród wielu opcji, które mamy do wyboru warto jednak zachować umiar. Zdecydujmy się na rozwiązania, które są dla nas najbardziej atrakcyjne i odpowiednio je wyeksponujmy. Przedstawione wyżej propozycje, to jedynie kilka z możliwych do zastosowania rozwiązań które mogą urozmaicić nasz ogród. Białystok i okolice to miejsca, w których oferujemy wykonywanie swoich usług w zakresie zakładania ogrodów. Jeśli któryś z powyższych przykładów zainspirował Państwa do działania, ale potrzebujecie pomocy w realizacji, razem możemy stworzyć ogród marzeń. Zakładnie ogrodów Białystok – zapraszamy do skorzystania z oferty już dziś.

Palenisko w ogrodzie