Projektowanie ogrodów Białystok – ogrody w różnym stylu

<Projektowanie ogrodu Białystok i okolice – skontaktuj się z nami>

Masz już dom, urządziłeś wnętrza. Może zacząłeś już nawet realizować swój ogród. Czy zastanawiasz się, jaki styl pasuje do Twojego otoczenia? A może masz już wybrane rośliny, zebrałeś mnóstwo inspiracji tylko nie wiesz czy na pewno te rozwiązania będą odpowiednie w Twoim przypadku?

Dobra informacja jest taka, że dzisiejsze ogrody – zarówno te formalne i nieformalne – mają wiele odsłon i można je dowolnie modyfikować. Nie zapominajmy , że każdy temat jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia .Oczywiście w aranżacji ogrodów zalecamy umiar i zachęcamy do skorzystania z porad fachowców, którzy na pewno pomogą Ci zbudować funkcjonalny ogród Twoich marzeń.

Dla zainteresowanych w naszej ofercie znajdują się :

*projektowanie ogrodów Białystok i okolice * urządzanie ogrodów Białystok i okolice * pielęgnacja ogrodów Białystok i okolice.

Poniżej znajduje się krótki przewodnik po najczęściej wybieranych współczesnych stylach ogrodów. Może odnajdziesz tutaj inspiracje do tego, co chciałbyś zobaczyć wyglądając przez okno?

FORMA I PRZEZNACZENIE

Ogród warzywny

Ogród warzywny

Czy ogród ma służyć wyłącznie wypoczynkowi i zdobić naszą posesję, czy może chcemy aby był maksymalnie funkcjonalny? To co warto określić już w początkowych fazach projektowania to przeznaczenie przestrzeni. Co chcemy mieć na swojej działce?

Ta informacja pozwoli nam zdecydować czy nasz wymarzony ogród będzie typowo użytkowy czy wypoczynkowo – rekreacyjny, a może te funkcje zestawimy ze sobą w zmiennych proporcjach. Nie jest to wyznacznik, który jest decydujący, ale na pewno wpływa na ostateczną formę projektu i estetykę przestrzeni.

CZYM RÓŻNI SIĘ OGRÓD UŻYTKOWY OD REKREACYJNEGO?

Ogród użytkowy jest mniej atrakcyjny pod względem roślinności jeśli chodzi o jej walory ozdobne. Stawiamy na jego funkcjonalność i dobrą organizację przestrzeni. Znajdzie się w nim dodatkowa architektura – altany, pomieszczenia gospodarcze, szklarnie, podesty, studnie czy podwyższone warzywniki. Niezastąpiona może okazać się inteligentna technologia – systemy automatycznego nawadniania i nawożenia ułatwią nam opiekę nad roślinnością.

W ogrodzie rekreacyjnym oprócz architektury i małej architektury przeznaczonej typowo do wypoczynku i ozdabiającej przestrzeń pojawiają się różne odmiany drzew, krzewów i bylin o nietuzinkowych pokrojach, kolorowym ulistnieniu czy okazałych kwiatach decydujące w o odbiorze wizualnym przestrzeni. Różne odmiany roślin zestawione z tymi samymi elementami budowlanymi mogą nadać inny charakter ogrodowi. Przykładowo – niektóre gatunki są szczególnie kojarzone z elegancją, inne dają za to efekt naturalności w ogrodzie.

Nie zapominajmy, że współcześnie możemy dowolnie łączyć ze sobą style i kontrastować z pozoru niepasujące ze sobą elementy np. nowoczesną architekturę i sielską łąkę kwietną. Niektóre rozwiązania są nawet zaskakujące, np. kojarząca się z użytkowym ogrodem wiejskim szklarnia może być elegancka i stanowić atrakcyjne miejsce wypoczynku w zimne dni.

OGRÓD WIEJSKI I RUSTYKALNY – ODPOCZYNEK OD MIEJSKIEGO ZGIEŁKU

Style ogrodów - ogród wiejski

Style ogrodów – ogród wiejski

Ten styl cechuje się dużą swobodnością i różnorodnością. Większość gatunków to w dużej mierze rośliny użytkowe, które wykorzystywane były w gospodarstwie domowym. Roślinność ma często przypisaną wartość symboliczną i wywodzi się ona z bogatej kultury regionu. Nieco inaczej wyglądają wiejskie ogrody Podlasia i Mazowsza, a inaczej prezentują się np. te z regionów pomorza i gór. Ich cechą wspólną jest bardzo naturalistyczna forma i bogactwo stosowanych gatunków roślin. Te w wiejskich ogrodach były łatwe w uprawie i często pochodziły z naturalnych siedlisk. Ich zestawienia są pozornie przypadkowe ale również bardzo oryginalne. Znajdziemy tu szeroki wybór ziół, wiele pachnących i kolorowych bylin czy krzewów i drzew owocowych. Materiałami używanymi w takich ogrodach są drewno, kamień i wszystko to co łatwo znajdziemy w otoczeniu natury. Dodatki i ozdoby w ogrodzie są również charakterystyczne dla wiejskiego otoczenia np. płotki plecione z wikliny.

OGRÓD ANGIELSKI – ROMANTYCZNA ELEGANCJA

Style ogrodów - ogród angielski

Style w ogrodzie – ogród angielski

Angielskie ogrody nieco przypominają wcześniej wspomniane ogrody wiejskie, jednak takie założenia są bardziej uporządkowane. Dominujące są tu swoboda, romantyzm i sentymentalizm. Ma on za zadanie podkreślić naturalny krajobraz otoczenia. Takie ogrody są bardzo malownicze i swobodne. W ogrodzie tym pojawiają się rabaty kwiatowe oraz kwitnące drzewa i pnącza. Często pojawiają się tu altany wszelkiego rodzaju pergole . Nastrój takiego ogrodu jest dość tajemniczy, a romantyzm podkreślają elementy takie jak kute czy drewniane ławeczki przy drzewach, czy ukryte wśród roślinności rzeźby. Charakterystyczne dla takiego ogrodu są także starannie wypielęgnowane trawniki.

OGRÓD MODERNISTYCZNY (NOWOCZESNY) – RÓŻNORODNOŚĆ FORMY I ORYGINALNOŚĆ

Style ogrodów - ogród nowoczesny

Style ogrodów – ogród nowoczesny

Modernistyczne ogrody są utożsamiane z prostą formą i minimalizmem, jednak są one przede wszystkim ściśle powiązane z bryłą budynku. Kształt takiego ogrodu może być zarówno geometryczny jak i swobodny. Przestrzeń jest traktowana rzeźbiarsko – pojawia się tu forma geometryczna zarówno w architekturze jak i kształtowaniu roślinności. Ważną rolę odgrywa faktura i kolor. Roślinność może zostać użyta zarówno jako element wyróżniający jak i tylko tło kompozycji. Wybór materiałów jest duży i pozwala na zastosowanie wielu rozwiązań. Nowoczesne założenia są niezwykle zróżnicowane. Takie ogrody najlepiej prezentują się w otoczeniu miejskim.

OGRÓD NATURALISTYCZNY – ROZWIĄZANIE DLA MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY

Style ogrodów- ogród naturalistyczny

Style ogrodów- ogród naturalistyczny

Podstawą kształtowania ogrodu naturalistycznego jest odpowiednio dobrana roślinność tworząca luźną kompozycję w której zacierają się granice. Nawiązuje on do lokalnych zbiorowisk i krajobrazów. Doskonale prezentuje się w otoczeniu lasów i zadrzewienia (tak zwany ogród leśny). Nie należy go przesadnie pielęgnować, to przyroda tworzy za nas własne kompozycje. Takie ogrody są przyjazne wszelkim zwierzętom i owadom i są bardzo ekologicznymi założeniami. To idealny styl dla ogrodników, którzy uwielbiają przyrodę i nie lubią spędzać długich godzin na pielęgnacji zieleni. W takich założeniach wprowadza się również nasadzenia gatunków, które w innych ogrodach są traktowane jako chwasty np. w formie łąki kwietnej.

OGRODY STYLIZOWANE I TEMATYCZNE

Style ogrodów - ogród japoński

Style ogrodów – ogród japoński

Dość dużym zainteresowaniem cieszą się również ogrody stylizowane na tradycyjne występujące innych krajach. Przypominają nam słoneczne wakacje lub dalekie egzotyczne podróże. Niejednokrotnie niemożliwe w polskich warunkach jest urządzenie takich założeń. Problematyczne są przede wszystkim rośliny, dla których musimy szukać rodzimych odpowiedników. Czasem niektóre materiały charakterystyczne dla danej strefy klimatycznej nie sprawdzają się również w naszych rodzimych warunkach.  Urządzając takie założenia, trzeba posiadać bogatą wiedzę z zakresu podejmowanego tematu oraz duże wyczucie estetyki. Należy rozważyć, czy dany typ ogrodu wpisze się w otaczający go krajobraz ponieważ łatwo może stać się karykaturalną formą urządzenia przestrzeni.

Dość często pojawiającym się motywem jest ogród w stylu japońskim. Charakteryzuje się on bogatą symboliką nawiązującą do kultury i filozofii Dalekiego Wschodu. Innym tego typu przykładem jest ogród w stylu śródziemnomorskim przywodzącym na myśl ciepłe , słoneczne rejony państw południa Europy. Popularnym motywem stał się również ogród w stylu skandynawskim. Wśród ogrodów tematycznych możemy wyróżnić np. ogrody wodne, różane czy ziołowe.

WIELE MOŻLIWOŚCI, CZYLI TRUDNY WYBÓR?

Przedstawione style są jedynie trendami, którymi posługujemy się aby przybliżyć np. dla projektanta w jakim kierunku kształtują się nasze upodobania. Projektując ogród nie musimy ograniczać się do wyłącznie jednego stylu, ich połączenia i kontrasty są niesamowicie ciekawe.  To one nadają niepowtarzalny charakter. Może warto wypracować własny styl?  W końcu to nasz wymarzony ogród 🙂