Zimowe projektowanie ogrodów Białystok

Projektowanie ogrodów Białystok. Zima nam nie straszna

Przyszła zima! Na szczęście jesteśmy do tego świetnie przygotowani i żadna pogoda nie stanowi dla nas dużego wyzwania. W takich warunkach niemożliwe jest zakładanie ogrodów. Białystok ukrywa się pod śnieżnymi zaspami – zajmujemy się więc odśnieżaniem parkingów, dachów, podjazdów, posesji, wywozem śniegu.

Architektura krajobrazu

Dla architekta krajobrazu to natomiast najlepszy czas na porządki i projekty ogrodów. Białystok ukazuje swoją zimową odsłonę, a my pracujemy spoglądając na zaśnieżone krajobrazy  z naszego biurowego okna. Wielu marzy już o odwilży, ciepłym wiosennym słońcu i rozkwitających, pachnących kwiatach. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której chłodniejsze dni trwają dość długo. Okres wegetacyjny trwa rocznie około 200 dni, czyli zostaje nam druga połowa, w której rośliny pozostają bezlistne i „straszą” nas zwiędłymi kwiatostanami. Ale czy na pewno? Nie ma się czym przejmować, ponieważ ogród może być piękny także zimą! Wiemy o tym wszystkim dobrze. Przeprowadziliśmy wiele realizacji terenów zielonych. W związku z tym usługa pod hasłem projektowanie ogrodów Białystok będzie zrealizowana przez nas z należytą dbałością i uwzględnieniem warunków klimatycznych regionu.

Projektowanie ogrodów – Zimowy efet „WOW”

Projekt ogrodu nie musi być oczywisty, a roślinność może nas zaskakiwać wspaniałą formą o każdej porze roku. Urządzanie ogrodu jest procesem skomplikowanym i wielopłaszczyznowym, ale z pomocą profesjonalisty możemy sprawić, że zimą pozytywnie zaskoczy nas wygląd naszego ogrodu.

Urozmaicenie przestrzeni

Jakie gatunki urozmaicą nam przestrzeń, gdy nadchodzi późna jesień i zima? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie roślin iglastych. W niemalże każdym ogrodzie znajdziemy sosny, świerki, jałowce czy popularne żywotniki. Oprócz niezastąpionych roślin iglastych o różnych ciekawych pokrojach stosujemy także liściaste zimozielone i półzimozielone. Należy pamiętać jednak, że w trudnych warunkach panujących w północno-wschodniej Polsce potrzebują okrycia na zimę i dodatkowej pielęgnacji przygotowującej je do mroźnych temperatur. Przykładem liściastej rośliny zimozielonej często stosowanej w urządzaniu ogrodów jest bukszpan. Półzimozielone gatunki to np. niektóre odmiany berberysu, ligustru lub machonia. Zimozielonym pnączem jest popularny bluszcz.

Wiele gatunków drzew i krzewów gubi liście zimą, ale posiada kolorowe, przewieszające się z gałązek przez całą zimę owoce czy szyszki. Są także takie rośliny, których atutem jest ozdobna kora lub przebarwiające się na kolorowo pędy w różnych kształtach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas usługach projektowania? Nie wpisuj więcej w wyszukiwarce projektowanie ogrodów Białystok, tylko sprawdź projekty ogrodów Białystok.

Byliny i trawy w zimowej odsłonie

A może zdecydujemy się na pozostawienie w naszym ogrodzie również niektórych przekwitniętych wieloletnich rabat bylinowych i odłożymy częściowo porządkowanie grządek na wiosnę? Zasuszone jesiennym słońcem i oszronione kwiatostany potrafią stworzyć spektakularny efekt w naszym ogrodzie. Jeden ze znanych projektantów zieleni Piet Oudolf twierdzi : „Roślina jest warta hodowania, gdy wygląda dobrze martwa”. Liczy się bowiem nie tylko kolor, wielkość czy np. zapach – czyli oczywiste walory zieleni. W projektowaniu ogrodu uwzględniana jest również wszystkim struktura roślinności. Zestawienia gatunków mogą tworzyć wiele form – w ogrodzie możemy urządzić zarówno puszyste dywany jak również zaaranżować wśród nich wyróżniające się kolczastymi kwiatostanami rośliny.

W dzisiejszych czasach wybieranie nowoczesnej, prostej formy to sposób na projektowanie ogrodów. Białystok i okolice w których działamy również zmienia swoje oblicze wobec zmieniających się trendów. We współczesne, modernistyczne ogrody świetnie wpisują się kontrastujące z geometrycznymi kształtami architektury okazałe naturalistyczne rabaty pełne różnych gatunków traw. Trawy są niezastąpionym elementem jesiennego i zimowego krajobrazu. Lekko powiewające na wietrze szeleszczą ale wyglądają też efektownie związane w finezyjne kształty i warkocze.

Nie tylko zieleń

Ogród buduje nie tylko roślinność, ale również formy małej architektury, oświetlenie, nawierzchnie i pozostała infrastruktura. Stawiając na nieszablonowe rozwiązania możemy nie tylko urozmaicić wygląd ogrodu ale także sprawić, że stanie się on miejscem w którym będziemy chcieli spędzać czas o każdej porze roku, np. przy zimowym palenisku. Akcentem może być piękna rzeźba, ogrodowe dekoracje czy nawet kolorowe akcenty na ścianach. Rozwiązań jest bardzo wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zimowy ogród ożywią także zwierzęta, o których nie możemy zapominać w trudnych warunkach.

projektowanie ogrodów Białystok