Zielone ściany, czyli ogrody we wnętrzu

Ściany zieleni to znany motyw z naszych ogrodów przydomowych, parków i innych przestrzeni publicznych.
Są ciekawym elementem krajobrazu i tworzą efektowne rozwiązania w przestrzeni.

Taki ogród można zaaranżować również wewnątrz naszego biura czy nawet we własnej sypialni, ciesząc się efektem niezależnie od pory roku.

Ogrody wertykalne zachwycają odbiorców kreując niezwykły nastrój w pomieszczeniu. Zielone ściany przypominają obrazy. Rozmieszczone na nich rośliny różniąc się od siebie kolorem i fakturą tworzą malownicze mozaiki i wprowadzają element dzikiej natury w chłodne mury pomieszczeń.

Oprócz tego, że są one żywymi dziełami sztuki, mają jeszcze wiele innych praktycznych korzyści, które zachęcają ich do posiadania. Po pierwsze, zielone ściany to naturalny filtr w naszym domu. Oczyszczają one powietrze z zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia toksyn i tworzą swoisty mikroklimat w zamkniętych pomieszczeniach. Takie ogrody zmniejszają stres i poprawiają samopoczucie. Sprawiając wrażenie, że jesteśmy bliżej natury uspokajają i zmniejszają napięcie, które związane jest z naszymi codziennymi obowiązkami. Kojąco działa na nas również sam kolor zieleni. Żywe ściany mogą służyć jako nietuzinkowy element wnętrza wyciszający pomieszczenie. Skutecznie tłumią hałas zza ściany, na której są zamontowane.
Te i wiele innych zalet posiadania zielonej ściany możemy docenić szczególnie w przypadku, gdy na co dzień spędzamy czas w zanieczyszczonym, hałaśliwym i pełnym napięcia środowisku miejskim.

Konstrukcja takiej zielonej ściany może być rozwiązana na różne sposoby a jej dobór zależny jest od rodzaju i wielkości pomieszczenia.

Wykorzystując nowe i skuteczne technologie (np. system automatycznego nawadniania) możemy z powodzeniem stworzyć obiekt, który będzie niezwykle prosty w obsłudze.

Proogród ma już za sobą projekt takiej formy zieleni. Jej realizacja była dla nas niezwykle ekscytującym wyzwaniem. Nie możemy doczekać się efektu końcowego, gdy rośliny zaczną bujnie porastać konstrukcję. Tymczasem zamieszczamy zdjęcia z urządzania naszej zielonej ściany wewnętrzu i zachęcamy do bliższego zapoznania się z tematem zieleni w pomieszczeniach.

ProOgród - Projektowanie ogrodów - Białystok - Zielona ściana