Jesienne prace – nie tylko przy urządzaniu ogrodów

Urządzanie ogrodów – budowa zielonej ściany z pnączy

W ostatnich czasach dość ważnym elementem krajobrazu stała się rozbudowana infrastruktura drogowa, której nieodłączna częścią są ekrany akustyczne. Potrzeba ich montażu wynika z konieczności oddzielenia hałaśliwych, niebezpiecznych dróg od np. zabudowań. Niestety, ekrany często nie wpisują się w otaczający krajobraz i wzbudzają  negatywne odczucia. Ich masywne struktury sprawiają wrażenie, że jesteśmy odizolowani od świata zewnętrznego i przywodzą na myśl pytanie – dlaczego ograniczają nam widok na naturalne krajobrazy? Czy urządzanie ogrodów przy trasach komunikacyjnych zaradzi temu?

Poprawa jakości przestrzeni przy ciągach komunikacyjnych

Czy możemy zrobić coś co poprawi jakość przestrzeni przy istniejących ekranach akustycznych? Jest jedno proste rozwiązanie, które warto zastosować – ogrody Białystok.

W ostatnim czasie, w krótkiej przerwie od projektowania i urządzania ogrodów, zajmowaliśmy nasadzeniem z pnączy na ekranach akustycznych w Białymstoku. Posadziliśmy kilka tysięcy sadzonek winobluszczu pięciolistkowego przy ulicy Generała Sulika i Ciołkowskiego.  Dodatkowo zabezpieczamy rośliny specjalną matą foliowo-słomianą, która pomoże im przetrwać trudne zimowe warunki i duże zasolenie.

Przyrodnicze znaczenie zieleni

Należy wspomnieć  także o przyrodniczym znaczeniu takich realizacji a nie tylko względzie estetycznym. Rośliny wpływają na obniżenie zanieczyszczenia powietrza, uwalniając go od substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Oprócz oczyszczania ze spalin, wpływają także korzystnie na lokalny mikroklimat.

Urządzanie ściany z pnączy we własnym ogrodzie

Ściana z zieleni w jest stosowana także często w ogrodach i ma aspekt praktyczny. Wielu z nas próbuje osłonić posesję przed widokiem sąsiadów lub przechodniów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przy pracach takich jak urządzanie ogrodów jest popularny żywopłot.  Szpaler z żywotników w dzisiejszych czasach to niemalże standard dla wielu użytkowników. Pamiętajmy, że żywopłot budować mogą także inne gatunki roślin iglastych, liściaste drzewa i krzewy  łatwe do formowania lub nawet wysokie byliny i trawy.

Tworzenie własnego ogrodu

Tworząc własny ogród lub zlecając projekt specjalistom warto rozważyć różne formy urządzenia zieleni.

W naszym ogrodzie da się znaleźć mnóstwo miejsc, gdzie ulokujemy swoją własną zieloną ścianę. Zaciszne wnętrze prywatnej posesji daje nam, w przeciwieństwie do trudnych warunków miejskich związanych z zanieczyszczeniem, większe możliwości przy wyborze gatunków mogących budować taką naturalną przegrodę. Architekci krajobrazu mają do zaproponowania mnóstwo rozwiązań pozwalających cieszyć się prywatnością i jednocześnie nietuzinkowym wyglądem ogrodu. Możemy wybrać pnącza przebarwiające się na jesień, pięknie kwitnące wiosną, o walorach zapachowych czy nawet gatunki owocujące.

Zielona ściana w ogrodzie

Jaki model zielonej ściany warto zaprojektować w Twoim ogrodzie? Zachęcamy do zastanowienia się wnikliwie nad możliwościami urządzenia własnego podwórka oraz obejrzenia galerii zdjęć z naszej pracy.

urządzanie ogrodów