Jesienne prace – nie tylko przy urządzaniu ogrodów

BUDOWA ZIELONEJ ŚCIANY Z PNĄCZY

W ostatnich czasach dość ważnym elementem krajobrazu stała się rozbudowana infrastruktura drogowa, której nieodłączna częścią są ekrany akustyczne. Potrzeba ich montażu wynika z konieczności oddzielenia hałaśliwych, niebezpiecznych dróg od np. zabudowań. Niestety, ekrany często nie wpisują się w otaczający krajobraz i wzbudzają  negatywne odczucia. Ich masywne struktury sprawiają wrażenie, że jesteśmy odizolowani od świata zewnętrznego i przywodzą na myśl pytanie – dlaczego ograniczają nam widok na naturalne krajobrazy?

Czy możemy zrobić coś co poprawi jakość przestrzeni przy istniejących ekranach akustycznych? Jest jedno proste rozwiązanie, które warto zastosować.

W ostatnim czasie, w krótkiej przerwie od projektowania i urządzania ogrodów, zajmowaliśmy nasadzeniem z pnączy na ekranach akustycznych w Białymstoku. Posadziliśmy kilka tysięcy sadzonek winobluszczu pięciolistkowego przy ulicy Generała Sulika i Ciołkowskiego.  Dodatkowo zabezpieczamy rośliny specjalną matą foliowo-słomianą, która pomoże im przetrwać trudne zimowe warunki i duże zasolenie.

Należy wspomnieć  także o przyrodniczym znaczeniu takich realizacji a nie tylko względzie estetycznym. Rośliny wpływają na obniżenie zanieczyszczenia powietrza, uwalniając go od substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Oprócz oczyszczania ze spalin, wpływają także korzystnie na lokalny mikroklimat.

URZĄDZANIE ŚCIANY Z PNĄCZY WE WŁASNYM OGRODZIE

Ściana z zieleni w jest stosowana także często w ogrodach i ma aspekt praktyczny. Wielu z nas próbuje osłonić posesję przed widokiem sąsiadów lub przechodniów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przy urządzaniu ogrodu jest popularny żywopłot.  Szpaler z żywotników w dzisiejszych czasach to niemalże standard dla wielu użytkowników. Pamiętajmy, że żywopłot budować mogą także inne gatunki roślin iglastych, liściaste drzewa i krzewy  łatwe do formowania lub nawet wysokie byliny i trawy.

Tworząc własny ogród lub zlecając projekt specjalistom warto rozważyć różne formy urządzenia zieleni.

W naszym ogrodzie da się znaleźć mnóstwo miejsc, gdzie ulokujemy swoją własną zieloną ścianę.  Zaciszne wnętrze prywatnej posesji daje nam, w przeciwieństwie do trudnych warunków miejskich związanych z zanieczyszczeniem, większe możliwości przy wyborze gatunków mogących budować taką naturalną przegrodę. Architekci krajobrazu mają do zaproponowania mnóstwo rozwiązań pozwalających cieszyć się prywatnością i jednocześnie nietuzinkowym wyglądem ogrodu. Możemy wybrać pnącza przebarwiające się na jesień, pięknie kwitnące wiosną, o walorach zapachowych czy nawet gatunki owocujące.

Jaki model zielonej ściany warto zaprojektować w Twoim ogrodzie? Zachęcamy do zastanowienia się wnikliwie nad możliwościami urządzenia własnego podwórka oraz obejrzenia galerii zdjęć z naszej pracy.

Urządzanie ogrodów Białystok